12 Eylül'den Sonra Ünlüler Ne Dedi?

12

12-eylul-unluler-ne-dedi 12 Eylül 1980 darbesinin ardından dönemin ve şimdinin ünlülerinin darbeyle ilgili söyledikleri sözleri okuyunca inanamayacaksınız. Darbe gibi Türkiye'yi onlarca sene geri götüren, binlerce insanın kaybolmasına ve işkence görmesine sebep olan toplumsal yıkımı, bakın ünlüler o zaman nasıl değerlendirmiş.

TÜRKAN ŞORAY

Herkes gibi benim de fikrim hayırlı olması Belli bir rahatlığın gelmesi hepimizin dileği arzusuydu. Terörün anarşinin bitmesi hepimizin arzusuydu. Hayırlı olsun ülkemize.

SEZEN AKSU

Türk silahlı kuvvetleri ülkemizde her şeyin çıkmaza girdiği bir dönemde yönetime el koymuştur. Bence zamanında ve yerinde bir karar alınmıştır. Halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

FERDİ TAYFUR

İki büyük olayı aynı anda yaşadım Bir yanda büyük bir üzüntü bir yanda büyük bir sevinç. Cuma sabahı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülke yönetimine el koyması bizi sonsuz sevindirirken, haftalık biz gazetede çıkan asılsız bir haber de beni üzdü.

BÜLENT ERSOY

Son derece memnunum. Çünkü ortam son zamanlarda iyice bozulmaya başlamıştı. Pek tabiidir ki halkın da can ve mal güvenliği kalmamıştı. Bu nedenle ordunun böyle bir harekata girişmesi bir vatandaş olarak beni son derece huzura kavuşturdu. Başta değerli komutan Sayın Evren Paşa olmak üzere tüm rütbeli ve rütbesiz büyüklerime arkadaşlarıma teşekkürüm sonsuzdur. Bu arda bir sanatçı olarak benim de bir görevim olursa hemen ifaya hazırım. Türk milletine hayırlı olsun.

ZERRİN ÖZER

Bekliyordum. Çok sevindim. Her gün televizyonda ölüm haberlerini dinleye dinleye çok üzülmüştüm. Halkımıza hayırlı olsun. Topğlumun bir ferdi olarak da çok mutluyum.

NECLA NAZIR

Çok mutluyum. Sanıyorum ki halkımız özgürlüğüne kavuştu. Artık istedikleri an her yere gidip dolaşabiliyorlar. Aslında daha önceden de olabilirdi. Milletimize hayırlı olsun.

EMEL SAYIN

Beni çok memnun etti. Kendi adıma halkım adına olsun yüreklerimize serin sular serpildi. Çok yerinde kararlar alındığına ve alınacağına Türk halkını huzurlu günlerin beklediğine inanıyorum.

İBRAHİM TATLISES

Bizim için sürpriz olmadı. Bir atasözü misali her gecenin bir sabahı vardır. O sabahın da her zaman beklenmiş olan güneşin doğmasıdır.

EROL EVGİN

Bilindiğimiz gibi huzursuluklar ilk önce müzik plak ve eğlence dünyasını etkiler. Ülkemizin kahraman ordusunun emin ellerinde olması gösteri ve müzik dünyamıza da bir rahatlık getirecektir. Yönetimin bir an önce sivil yönetime devredilmesi arzusunu ise her yurttaş gibi hissediyorum.

ZEKİ ALASYA-METİN AKPINAR

Çok müsbet bir olaydı. Uzun süredir de bekleniyordu. Türk ordusunun disiplini Atatürkçü tavrı ve demokrasiye içten inancı 12 Eylül’ün en büyük güvencesi bize ki bütün dünyada tutucu olan ordu bizde devrimci Kaynak