Ev Yapımı Doğal Peeling

Ev

Güzelliğin olmazsa olmazlarından biri de makyaj temizliğidir. Gözenekleri tıkayan ve cildin nefes almasına engel olan makyaj malzemelerini özellikle hücrelerin kendini yenilediği uyku esnasında ciltten temizlemiş olmak önemlidir.  Uzun vadede makyaj temizlememek sivilce ve siyah nokta oluşumuna, kırışıklıkların ortaya çıkmasına, cildin matlaşmasına neden olur. Cildinizi arındırmak için kimyasallar içeren hazır peelingleri cilt bakım uzmanları önermiyor; bunun yerine mutfağınızda bulunan malzemelerle çeşitli peelingleri kendiniz de hazırlayabilirsiniz Peeling uygulamadan önce:
  • Cildinizde açık yara ya da sivilce mevcut ise o bölgeye peeling yapmaktan kaçının. Çünkü bu yaranın enfeksiyon kapmasına,  sivilcelerinde çoğalmasına sebebiyet verebilir
  • Cilde peeling uygulamadan önce temiz olduğundan emin olun, her türlü kimyasaldan arındırın.
  • Unutmayın, göz çevresinde peeling ürünü kullanılmaz.
  • Peeling yöntemini haftada en fazla 1-2 defa denemelisiniz. Aksi takdirde cildinizin kendini koruması fonksiyonunu zayıflatmış olursunuz. Bu özellikle kuru ciltler için çok önemlidir.
İşte tarifler: Tülin Şahin'den evde peeling tarifi: -Bir kâse içinde birer tatlı kaşığı zeytinyağı ve süt, birer çay kaşığı toz şeker, tuz ve limon suyunu karıştırırız. Bu karışımı cildimizi ovarak uygularız. Kullandığımız malzemelerin cildimize etkilerine değinecek olursak: tuz, siyah noktaların temizlenmesinde; toz şeker, siyah noktaların temizlenmesinde ve cildinize parlaklık katmada; zeytinyağı ve süt cildinizin nemlendirilmesinde yararlı olacaktır. Zeytinyağı ayrıca cildinizi yatıştırıcı etkiye sahiptir. Limon cildiniz yağlı ise bu yağ oranını dengeler.Bu tarifteki oranlar yüz peelingi için verilmiştir. El ya da ayaklarınıza peeling yapacak iseniz kullanacağınız malzeme oranını arttırmalısınız. Salatalık Peelingi Yarım çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı hamamelis (aktarlarda bulabilirsiniz) ve bir yumurta akını karıştırın. Bir salatalığın kabuklarını soyun, mikserden geçirdikten sonra süzgeçten süzün ve diğer malzemelere karıştırın. Peelingi tüm yüzünüze yaydıktan sonra 15 dakika bekletin ve iyice durulayın. Ebru Şallı Peelingi Bunun için bir kâsenin içine 1 çay kaşığı irmiği koyun ve üzerine bir çorba kaşığı gül suyu döküp karşıtırın. Son olarak da yeşil çay kremi diye bir krem türü satılıyor, bu yeşil çay kremini aktardan veya eczanelerden alıp 1 tatlı kaşığı yeşil çay kremini bu karışımın içine koyup tekrar karıştırın. Artık hazır olan ev peeling maskenizi temizlenmiş olan yüzünüze masaj yaparak sürün. Bu peelingi göz çevrensize sürmemeye dikkat edin. Dilerseniz sadece yüzünüz değil boyun kısmınıza da sürebilirsiniz. Yüzünüze ve boynunuza sürdüğünüz ev peeling maskenizi 5 dakika cildiniz de tutup, ardından ılık su ile yıkayın. Siyah Noktalar için Peeling Kil,mısır unu ve herhangi bir krem karışımı sürüp bir kaç dakika bekleyin sonra OVALAYARAK çıkarın.Ama yüzünüz cok yağlı değilse belki tahriş edebilir, bu durumda suyla fazla bastırmadan temizleyin. Parlak Cilt için Peeling Ünlü herbalist Suna Dumankaya'nın, cildi parlatan, gözeneklerdeki kiri temizleyen ve sıkılaştıran ev yapımı peeling tarifi: 1 ölçü pirinç, 1 ölçü kırmızı mercimek, 1 ölçü kil, nemlendirici krem. Eşit miktarda pirinç ve kırmızı mercimeği rondodan geçirip öğütün. Elde edilen toz ve kili harmanlayıp bir miktar kremle karıştırın.Yüzünüze peeling olarak uygulayın.