EXPO 2020 İzmir Hakkında Her Şey

EXPO

expo-2020-izmir-logosu Daha Önce Expo 2015'in yarışan ve Milano ile filanle kalan, ancak son anda kaybeden İzmir, Expo 2020 İzmir için tekrar hedefe kilitlendi. Peki ama uğruna bu kadar çok çalışılan Expo nedir, İzmir'in Expo'yu alması İzmir'e ve Türkiye'ye ne katar? Yazımızda sizler için bu soruların yanıtlarını verdik.

Expo Nedir?

Expo, "exposition" kelimesinin kısaltılmışı; ayrıca Dünya Fuarı olarak da bilinen ve 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen organizasyondur. Türkçe karşılığı "sergi"dir. Expo resmi olarak Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından gerçekleştirilir. BIE 3 çeşit fuar düzenler. Genelde 3-6 ay arası sürer. Ayrıca, ülkeler kendi 'fuar'larını ya da 'sergi'lerini BIE onayı olmadan da düzenleyebilirler. Günümüzde, Expo FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. Expolar 150 yıldan fazla süreden beri düzenlenmektedir. (Modern Olimpiyat Oyunları ve Dünya Kupası'ndan daha uzun süredir.) İlk Expo 1851 yılında Londra'da, Hyde Park'ta, Kristal Palas'ta “Great Exhibition of the Works of Industry of All Nations” teması altında düzenlenmiştir. Paris'e Eiffel Kulesi'nin yapılma sebebi yine Expo organizasyonudur.

Expo 2020 İzmir Logosunun Anlamı

İnsan sağlığı için güneş vazgeçilmezdir. İzmir, güneşli iklimi ve insanlarının sağlıklı yaşam tarzıyla “Dünya Sağlıklı Kentler Ağı”na üye şehirlerden biridir. EXPO 2020 adaylığını “Herkes için Sağlık / Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar” temasına adayan İzmir, logosunda güneşin insan sağlığı için önemine dikkat çekmektedir. İzmir kaybettiği 2015 Expo elemelerinde de aynı tema ile yarışmıştı. "Herkes için sağlık" söyleminin aynı zamanda Medical Park tarafından da yıllardır kullanıldığı biliniyor. Medical Park'ın her türlü dokümanına bakarsanız Medical Park Herkes İçin Sağlık yazdığını görürsünüz.

Expo 2020 İzmir Tanıtım Videosu

Expo 2020 Adayları ve İzmir'in Rakipleri expo-2020-ayutthaya-logo Ayutthaya Tayland Ayutthaya'nın teması "Küreselleşmeyi Yeniden Tanımlamak: Dengeli Yaşam, Sürdülebilir Yaşam" olarak seçildi. Sergi için seçilen tarih ise 15 Ocak-15 Haziran'dır. Web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. expo-2020-dubai-logosu Dubai Birleşik Arap Emirlikleri Dubai'nin Expo 2020 için seçtiği tema "Birleşen Düşünceler, Geleceği Yaratmak"tır.Dubai'nin seçilmesi halinde, seçilen tarih ise 4 Ocak-3 Haziran'dır. Web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. expo-2020-sao-paolo-logosu São Paulo, Brezilya Güçlü bir aday olarak karşımıza çıkan Sao Paulo coğrafi açıdan çok büyük artılara sahip. 160 yıllık BIE ve EXPO tarihinde Güney Amerika kıtasının hiç ev sahipliği yapmaması ve güçlü, gelişen ekonomisi Sao Paulo'nun yıldızını parlatıyor. Seçtikleri tema "Farklılığın Gücü, Büyüme İçin Uyum"'dur. Belirledikleri tarih aralığı ise 15 Mayıs-14 Kasım'dır. Web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 2010'lu yıllarda Olimpiyatlar ve Dünya Kupası gibi çok önemli iki organizasyonu gerçekleştirecek Brezilya bu organizasyonu da alıp, gelişmiş bir ülke olarak arkasına rahatça yaslanabilecek. expo-2020-yekaterinburg-logosu Yekaterinburg, Rusya Yekaterinburg'un teması "Küresel zihin" olarak seçildi. Sergi için seçilen tarih 1 Mayıs-31 Ekim. Web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Expo 2020 İzmir ile ilgili ekşisözlük'te yazılanlara buradan ulaşabilirsiniz. Expo 2020 İzmir'in resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Expo 2020 izmir gönüllülük başvuru yapmak için burayı kullanabilirsiniz.

Expo 2020 İzmir ve İstanbul 2020 Olimpiyatları İle İlgili Yorum

Ayrıca Expo 2020 İzmir için iktidarın ciddi anlamda desteğini esirgediğini söyleyebiliriz. Çünkü iktidar, aynı yıl düzenlecek olimpiyat oyunları için kilitlenmiş durumda. İstanbul 2020 Olimpiyatları için Sabancı Holding, Koç Holding, Yıldız Holding, Doğuş Holding gibi Türkiye'nin hemen bütün alanlardaki sektörelerine hakim olan holdingler destek veriyor. Bu güçle yurtdışında oluşturulacak lobi ile olimpiyatların 2020 yılında İstanbul'a garanti olarak geleceğini düşünüyoruz. Ancak bu demek değildir ki Expo 2020 yolunda İzmir yalnız bırakılmalı. İzmir bu yolda o kadar yalnız bırakıldı ki, Expo 2020'ye İzmir talip olduktan sonra Ankara'dan Melih Gökçek de aday olmak istedi. Her zamanki gibi üslupsuz tavrıyla konuya musallat olmak isteyen Gökçek'in önüne burada da Recep Tayyip Erdoğan geçti. Ancak Expo 2020 yolundaki yalnızlaştırma ile birlikte Expo'nun 2020 yılında İzmir'e gelememesi yine Gökçek gibilerin ekmeğine yağ sürerek, sonraki Expo'larda İzmir'in önünü tıkayıp, Ankara'nın yolunun açılmasını sağlayabilir. Yine de biz İzmir'in bu yarışı kaybedeceğini düşünmek dahi istemiyoruz.