Yaz Aylarında Beslenme Alışkanlıkları

Yaz

Yazın gitgide artan sıcaklıklarla beraber bebekler, çocuklar, yaşlı ve hamilelerle, tansiyon, kalp, şeker gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler başta olmak üzere, herkes için bir takım sağlık sorunlarının ortaya çıktığı bilinmektedir. Şüphesiz ki bu sorunların başında, güneş çarpmaları ve sıvı kaybının neden olduğu rahatsızlıklar gelmektedir. Sıcak yaz aylarında besinler seçilirken hafif ve sulu gıdalar tercih edilmelidir. Kızartma ve aşırı yağlı besinlerden uzaak durulmalı ve bunun yerine taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmelidir.   Yaz sıcaklarının olumsuz etkilerinden korunabilmek için uzmanlar, enerji ve vitamin deposu olan karpuz, üzüm ve şeftali gibi yaz meyvelerinden bol bol tüketilmesi gerektiği yönünde uyarıyor.Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için  her gün birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketilmeli. Fırında pişirme, ızgara ve haşlama yöntemleriyle hazırlanan besinler tercih edilmelidir.   Aşırı terleme sonucu vücuttan terle beraber, sodyum, potasyum gibi mineraller de atıldığından, bu durum halsizlik, yorgunluk ve dolaşım bozukluklarına yol açabilmekte. Sıvı kaybını önlemek için günde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterilmelidir.Gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çayları tercih edilmelidir. Bebek ve çocuklar sıvı kayıplarını ifade edemeyebilecekleri için ebeveynleri bu konularda daha dikkatli olmalıdır. İshal, bebek ve çocuklarda özellikle yaz aylarında vücuttan önemli ölçüde su, tuz ve mineral kaybına yol açar.    Günlük öğünlerimizi düşündüğümüzde;  kahvaltının günün en önemli öğünü olması sebebi ile  kahvaltıda şekerli ürünler yerine şekersiz marmelatlarla, az yağlı peynirlerin, kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylar tercih edilmesi sağlıklı beslenme açısından önemlidir.

Uzmanlardan tarafından her mevsim önerilen balık, etiminin, sıcaklardan etkilenen vücudun direncini yükselteceği gibi, basit şekerlerin yerine, kuru üzüm, erik yada A ve C vitaminlerininzengin olduğu taze meyve ve sebze gibi besinler tercih edilmelidir.

 Yeterli ve dengeli beslenme; dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda yer alan süt ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısırdır.